Jak wybrać odpowiednie profile LED?

Dzięki profilom LED możliwe jest bezpieczne i estetyczne zamontowanie taśm do blatu, mebli, sufitu, schodów czy ścian. Występują one w wielu kolorach i rozmiarach, a do tego mogą być mocowane na różne sposoby.

Zakup właściwych profili LED to na pewno świetna inwestycja. Tylko jak je wybrać, żeby rzeczywiście dobrze wyglądały i spełniały swoją rolę przez lata?

Przede wszystkim należy dobrać je do zastosowania

Profile LED służą właściwemu zamontowaniu taśm oświetleniowych. W zależności od tego, w jakim mają być zamontowane miejscu, a także jaką dokładnie oświetlenie ma pełnić rolę, wyróżnia się ich kilka rodzajów. Najczęściej spotykane są profile:

  • nawierzchniowe,
  • wpustowe lub do zabudowy,
  • do płyt GK i gipsowania,
  • do szkła,
  • meblowe,
  • schodowe,
  • podłogowe lub hermetyczne,
  • gięte,
  • narożne lub kątowe.

Oprócz wspomnianych profili LED, występują też wielkogabarytowe oraz specjalne. Tym samym można dobrać je tak, żeby pasowały niemalże do każdego wnętrza i to nie tylko mieszkalnego, ale również komercyjnego.

Wybór profili należy zacząć właśnie od ich dokładnego zastosowania. W tym celu należy się zastanowić gdzie dokładnie i w jaki sposób mają zostać zamontowane, a także jaki ostatecznie mają dawać efekt. Koniecznie trzeba przy tym zwrócić uwagę na kąt padania światła, który w przypadku oświetlenia użytkowego powinien być jak największy, natomiast przy oświetleniu dekoracyjnym, wystarczy, kiedy będzie miał 15 albo 30 stopni.

Ważny jest materiał wykonania

Wiedząc już jakie są nam potrzebne profile LED, pora zdecydować się na konkretny model. Przy tym na pewno trzeba zwrócić uwagę na rozmiar, pasujące szerokości taśm, sposób montażu czy kolor. Jedną z najważniejszych kwestii jest też materiał wykonania. Ten musi przede wszystkim zapewniać odpowiednie odprowadzanie ciepła generowanego przez diody. Oprócz tego musi być trwały i zapewniać estetykę.

Na rynku są dostępne profile LED wykonane z tworzywa sztucznego lub metalowe. Które z nich wybrać? O wiele lepszym rozwiązaniem na pewno są te drugie. Dlaczego? Tworzywo sztuczne nie jest w stanie pełnić funkcji radiatora. To oznacza, że wykonane z nich profile nie są w stanie właściwie odprowadzać ciepła, co wpływa m.in. na o wiele krótszą żywotność.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku komponentów wykonanych z metalu. Do produkcji profili LED najczęściej wykorzystuje się aluminium. To nie tylko świetnie pełni funkcję radiatora, ale także bardzo dobrze wygląda i jest odporne na korodowanie.

Wśród profili są takie, w przypadku których aluminium nie jest poddawane obróbce, a także takie z aluminium anodowanego. Jak nie trudno się domyślić, te pierwsze są wersją ekonomiczną. Niemniej jednak i tak bardzo dobrze się sprawdzają i są w stanie służyć przez lata.

Najlepszym wyborem są profile wykonane z aluminium anodowanego. Zarówno w przypadku tych o zastosowaniu podłogowym czy przypodłogowym, jak i takich z przeznaczeniem do oświetlenia meblowego czy sufitowego. Są one odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, a w dodatku na korozję.

To może Cię zainteresować...